Umělecká soutěž v čínské TV a naše turné po ČLR

Mezi 6. a 24. lednem 2006 proběhlo něco, na co jsme dlouho čekali. Konečně jsme dostali příležitost si zahrát v Číně a předstoupit před Číňany se svým pojetím čínského rocku. Na podzim 2005 jsme byli osloveni, zda se nechceme zúčastnit Umělecké soutěže pro cizince v Pekingu pořádané Pekingskou televizí (BTV). Dlouho jsme nevěřili, že skutečně odletíme. V Pekingu jsme strávili asi 14 dní, během kterých jsme natáčeli, pilně zkoušeli ve zkušebně a 12. a 13. ledna uskutečnili dva koncerty v proslulých klubech Haoyun jiuba (Bar Štěstí, angl. Get lucky) a Wuming gaodi (Bezejmenná výšina).Také jsme si před lidmi a do kamery zavrzali na pipu a erhu, když jsme natáčeli exteriéry na Tian qiao pod širým nebem a prováděli kulturní výměnu s čínskými herci a kejklíři.

V klubu Get Lucky jsme povečeřeli s otcem zakladatelem čínského rocku, legendou jménem Cui Jian. Jeho jméno je ve sdělovacích prostředcích, jak se zdá, stále nepříliš vítané, zřejmě díky jeho angažmá v prodemokratickém hnutí v roce 1989 na náměstí Nebeského klidu. Všichni od něj máme podepsaná bílá reklamní trička od sponzora. Spolupráce s televizí pro nás byla cennou zkušeností a další sondou do čínské mentality. Běh věcí a plánování v čínské státní instituci jsme mohli pozorovat bezprostředně a získali jsme nové zkušenosti, jak v těchto podmínkách jednat s Číňany. Reakce publika byly různé. Při poslechu našeho pojetí písničky Socialismus Číňani zpravidla seděli jako zařezaní, nikdo se ani nepohnul, nevěděli, co si mají myslet. Naopak velmi vítanými byly například rockové verze lidových písní a popík v podobě Holky od naproti, což jsme jako soutěžní písničku nakonec museli hrát při televizním vystoupení.

Část kapely se 19. ledna spolu se dvěma českými novináři (kteří v tom však nebyli zcela nevinně) zúčastnila natáčení TV reklamy v jedné místní televizi na Zaječickou hořkou vodu, jejíž výrobce, Bohemia Mineral Waters, s. r. o. se stal naším sponzorem. Jsme snad první rocková kapela, kterou nesponzoruje pivovar, ale výrobce minerálních vod.

Po natáčení reklamy jsme se vlakem přesunuli do Šanghaje, kde jsme strávili čtyři dny a uskutečnili dva koncerty v klubu ARK.

(Václav Laifr)Kung Pao na čínském internetu
Češi a Slovenka se kvalifikovali do finále Mistrovství dovednosti v čínském umění (CRI International)
Soutěž Cizinci provádějí čínské umění (CRI International)
Nové !!! Diář Kungpaa v Pekingu (CRI International) Poslechněte si rozhlasovou relaci z našeho 6. dne jako soubor WMA!

Uvedené relace Čínského rozhlasu pro zahraničí o kapele se vysílaly mezi začátkem unora a polovinou března 2006 v České republice každou středu od 23.30 hod. na frekvencích China Radio International 1458 kHz AM (MW) a od 20.30 hod. na 7305 kHz (SW, 41 m).


Foto (C) Anna Dostálová, Zhang Xin, Václav Laifr a Mr. Lu