Naše 2. turné po ČLR v listopadu 2007

10. až 20. listopadu 2007 proběhlo naše 2. turné po ČLR. Spíš se hodí označení miniturné, protože se konaly pouze dva koncerty v Pekingu. Celá akce se uskutečnila za podpory Českých center, která v Pekingu v průběhu listopadu organizovala Dny České republiky.

Po příletu do Šanghaje jsme se po dlouhé době shledali s kapelníkem Zdeňkem, který v tomto městě dlouhodobě pobývá. Několik dní jsme každé dopoledne zkoušeli v pronajaté zkušebně. Z chystaného koncertu v Šanghaji bohužel sešlo, jednak z důvodů zdravotní indispozice a jednak z důvodů organizačních. Aspoň jsme se tedy setkali se starými známými a viděli, kam oproti naší minulé návštěvě pokročila výstavba Šanghaje, výkladní skříně čínského hospodářského boomu.

Poté, co jsme se všichni přesunuli nočním vlakem do Pekingu, jsme uskutečnili dva koncerty. První se konal 16. listopadu v klubu Kámen vodního buvola (Shuiniu shi) v proslulé barové čtvrti Houhai, jenž je oblíbeným lokálem pana velvyslance Grepla. Zde jsme byli prostřední ze tří účinkujících kapel - první hrálo čínské smyčcové trio s klavírem, pak my a večer uzavřela kubánská playbacková kapela.

Druhý koncert, který se konal hned následující den, 17. listopadu, se uskutečnil ve stejném klubu, ve kterém jsme hráli minulý rok, a to v baru Štěstí (Get Lucky či Haoyun jiuba). Zde jsme měli čínskou rockovou předkapelu. Vedle dosavadního repertoáru jsme s do kapely se navrátivším Honzou Chmelarčíkem mìli secvičených i pár písní s citerou guzheng, mimo jiné česky zpívanou píseň Muchomůrky bílé od Mejly Hlavsy na slova Egona Bondyho. Opět na nás zavítalo mnoho mladých Číňanů i v Pekingu žijících Čechů. Ani tentokrát jsme neunikli zájmu médií: reportér ČT v Pekingu Tomáš Etzler s námi natáčel interview i část našeho vystoupení a zájem o nás projevil i Radiožurnál a Čínský rozhlas pro zahraničí. Vzhledem k tomu, že akce byla menšího rozsahu, než minulé turné, kdy soutěžní písničku, vysílanou v pekingské televizi a reprízovanou na mnoha dalších kanálech, shlédlo odhadem přes 0,3 mld. diváků, jsme tentokrát unikli cenzuře i dalším nepříjemnostem.

Kdo má další fotky, ať je co nejrychleji pošle. Zejména nám chybějí fotky z vystoupení. (Všechny fotky jdou zvětšit kliknutím.)
Za slevu na letenkách děkujeme cestovní agentuře Wingstravel, s. r. o.

(Václav Laifr)Foto © Jan Chmelarčík, Václav Laifr, Iva Boková a Minjia Hrdličková