Turné UK 2010

Mezi 18. a 22. květnem 2010 proběhlo naše další zahraniční turné, tentokrát po Velké Británii, druhé nejvzdálenější zemi, kde jsme dosud vystupovali (po Číně :-). Tuto zemi jsme zvolili proto, že náš tehdejší umělecký vedoucí Jan Chmelarčík byl v té době v Londýně na studijním pobytu.
Do poslední chvíle nás napínala islandská sopka s nezapamatovatelným jménem, protože se část kapely chystala letět letadlem. Se záložní variantou cesty autem se počítalo vyloženě nouzově. Nakonec jsme 18. května po poledni štastně přistáli na letišti Robina Hooda (Doncaster-Sheffield) a o několik hodin později se od 20 hod. uskutečnil náš první koncert v Sheffieldu, v klubu Raynor Lounge.
Koncert byl pojat jako benefiční akce pro oblast kolem Yushu v provincii Qinghai, kterou několik měsíců předtím postihlo ničivé zemětřesení. Prvním předskokanem bylo několik místních čínských vokálních umělců a umělkyň, studentů místní univerzity, z nichž někteří vystupovali v kostýmech národnostních menšin Číny. Po nich následovala znamenitá sheffieldská rocková formace Unfortunate Incident. Naše vystoupení mělo velký úspěch, Alishande guniang (Dívka z Alishan) roztancovala i několik po většinu času se jen lehce pohupujících přítomných Číňanek. Účast byla odhadem mezi 50 a 60 lidmi, na čemž měla především zásluhu výborná organizátorka tohoto našeho sheffieldského vystoupení, Katka Weberová z místního Konfuciova institutu, které ještě jednou touto cestou děkujeme.
Hned následující den jsme se, povzbuzeni úspěchem, přesunuli autobusem do Londýna, kde jsme strávili několik zbývajících dní do dalšího koncertu. Bydleli jsme u Honzy ve čtvrti Lewisham, odkud jsme vyráželi na výlety po okolí, vzhledem k nesmyslně vysokým cenám londýnské dezintegrované městské dopravy často i pěšky, např. do Greenwiche nebo do revitalizovaných bývalých doků na Isle of Dogs.
Londýnské vystoupení se konalo v sobotu 22. května od 17 hodin v Islington Chinese Association ve čtvrti Archway. Na poslední chvíli nás "vypekla" kapela, která s námi měla hrát a měla přivézt bicí soupravu a část aparátu. Díky souhře šťastných okolností a Honzovým pevným nervům se nám z této šlamastyky podařilo vybruslit a sehnat nouzovou bicí sestavu, takže jsme nakonec mohli během zhruba 2 hodin zahrát téměř celý repertoár. Posluchačů přišlo o dost méně než v Sheffieldu, i přes masivní propagaci v čínském tisku vydávaném v Británii, i v čínsky psaném tisku celoevropském. Že by se někdo zalekl disidentské minulosti šéfa této asociace, Stevea?
Po koncertě nás všechny vyzpovídala čínská reportérka BBC, jejíž článek si můžete přečíst zde. Poslední den jsme strávili procházkou po Londýně a přesunem na letiště (Lukáš ekologicky na autobus). V letadle jsme si vyměnili dojmy s několika členy kapely Už jsme doma, kteří se také vraceli do Prahy, a po přistání jsme já a Mirek jaksepatří oslavili čerstvé vítězství v hokeji, což bylo příjemnou tečkou za celou akcí.
Fotografie lze zvětšit kliknutím.

Václav Laifr





Foto (C) Miroslav Kadlec, Václav Laifr, Katka Weberová, Zhao Shuai, Jiří Hude�ek, Jan Chmelarčík, Lukáš Zádrapa