Umělecká soutěž v čínské TV a naše turné po ČLR

Mezi 6. a 24. lednem 2006 proběhlo něco, na co jsme dlouho čekali. Konečně jsme dostali příležitost si zahrát v Číně a předstoupit před Číňany se svým pojetím čínského rocku. Na podzim 2005 jsme byli osloveni, zda se nechceme zúčastnit Umělecké soutěže pro cizince v Pekingu pořádané pekingskou televizí BTV. Dlouho jsme nevěřili, že skutečně odletíme. V Pekingu jsme strávili asi 14 dní, během kterých jsme natáčeli, pilně zkoušeli ve zkušebně a 12. a 13. ledna uskutečnili dva koncerty v proslulých klubech Haoyun jiuba (angl. Get lucky) a Wuming gaodi (Bezejmenná výšina).
Také jsme si před lidmi a do kamery zavrzali na pipu a erhu, když jsme natáčeli exteriéry na Tian qiao pod širým nebem a prováděli kulturní výměnu s čínskými herci a kejklíři.
V klubu Get Lucky jsme povečeřeli s otcem zakladatelem čínského rocku, legendou jménem Cui Jian. Jeho jméno je k mému překvapení v televizi stále zcela tabu, zřejmě díky jeho angažmá v prodemokratickém hnutí v roce 1989 na jednom proslulém pekingském náměstí. Všichni od něj máme podepsaná bílá reklamní trička od sponzora. Spolupráce s televizí pro nás byla nesmírně cennou zkušeností, hlubokou sondou do čínské mentality, běhu věcí a plánování v čínské státní instituci a do toho, jak jednat s Číňany. Reakce publika byly různé. Při poslechu našeho pojetí písničky Socialismus Číňani zpravidla seděli jak zařezaní, nikdo se ani nepohnul. Naopak velmi vítanou byla například rocková verze jedné lidovky a popík v podobě Holky od naproti, což jsme nakonec museli hrát v té televizi.
19. ledna se část naší kapely spolu se dvěma českými novináři (kteří v tom však byli zcela nevinně) zúčastnila natáčení TV reklamy v jedné místní televizi na Zaječickou hořkou vodu, jejíž výrobce, Bohemia Mineral Waters, s. r. o. se stal naším sponzorem. Jsme snad první rocková kapela, kterou nesponzoruje pivovar, ale výrobce minerálních vod.
Po natáčení reklamy jsme se vlakem přesunuli do Šanghaje, nejmodernějšího města Číny. Tam jsme strávili čtyři dny a uskutečnili dva koncerty v klubu ARK. Šanghaj je obrovské, relativně čisté a moderní velkoměsto, politika tam nikoho naštěstí moc nezajímá a dají se tam i hudbou vydělat nějaké peníze, které nám z větší části pokryly finanční ztrátu.
Zatím zde je jen pár fotografií, postupně, jak mi je budou lidi dávat, budou přibývat. Možná také přibude (nebo naopak ubude) nějaký text. Laskavý čtenář jistě pochopí, že ty největší pikantnosti sem dát nemůžeme. Omlouvám se za příliš dlouhé soubory, až budu mít v práci příležitost, zmenším je.



Kung Pao na čínském internetu
Češi a Slovenka se kvalifikovali do finále Mistrovství dovednosti v čínském umění (CRI International)
Soutěž Cizinci provádějí čínské umění (CRI International)
Diář Kungpaa v Pekingu - Hudební těleso Kungpao (CRI International)

Uvedené relace Čínského rozhlasu pro zahraničí o kapele se budou ještě par týdnů vysílat v České republice každou středu od 23.30 hod. na frekvenci 1458 kHz AM (MW) a od 20.30 hod. na 7305 kHz (SW, 41 m).


Foto (C) Anna Dostálová, Zhang Xin, Václav Laifr a Mr. Lu

TOPlist