česky

čeština
简体中文 !

Under construction
English

English

o nás historie koncerty  fotogalerie písničky kontakt bigbeat v Číně odkazy

 

1980 na pekingské univerzitě Beijing di'er waiyu xueyuan vznikla první hudební skupina, která se věnovala západní rockové hudbě resp. rock'n'rollu, jménem Wan Li Ma Wang (název je složen z příjmení jednotlivých členů).
1981 vznik kapely Alice (Alisi yuedui), která hrála především japonské hity. Mezi její zakladatele patřil i jeden z bardů čínského bigbeatu WANG Yong.
1982 Pozd j barytonsaxofonista CUI Jiana, Malajec Eddie , založil v Pekingu s několika dalšími cizinci kapelu Pevninská Čína (Dalu yuedui).
1984 CUI Jian, LIU Yuan, YANG Leqiang, ZHOU Xiaoming, WEN Bo, AN Zhaohua a LI Xiuli založili kapelu Sedmivrstvá deska (Qiheban)

ZANG Tiansuo, WU Ning, WANG Di, WANG Yong, SUN Guoqing, QIN Qi, LI Li, YAN Gang a LI Li založili skupinu Nepadající stařec (Budaoweng).

1985 v listopadu vydává CUI Jian  své první album Návrat ztracence (Langzi gui), které však nelze považovat za bigbeatový počin. Jedná se o milostné písně doprovázené synthezátorem.
1986 5. září vystoupil CUI Jian jako jeden ze sta čínských populárních zpěváků na koncertě později vysílaném ze záznamu v největší čínské sportovní hale, v Pekingské sportovní hale dělníků (Beijing gongren tiyuguan), pořádaném k oslavě celosvětového Roku míru. Oproti původně ohlášené písni z alba Langzigui zazpíval CUI Jian pouze za doprovodu své kytary píseň  Nemám zhola nic (Yiwu suoyou). Touto písní se trefil do nálady desítek miliónů ve městech žijících Číňanů, kteří již byli unaveni sladkými písněmi o krásné lásce a světlých zítřcích. V textu se totiž ptal:"Nic nemám, tak kdy už se mnou půjdeš?". Přestože úřady dodnes vykládají text jako otázku mladíka své dívce, vyložily si jej masy jako otázku ke straně a vládě: "Už jste nás přivedli na mizinu, a my Vás pořád máme rádi, tak kdy už taky uděláte něco pro nás?". Tato píseň se později stala velkým hitem a mimo jiné byla i jednou z hlavních písní tmelících protestující na Náměstí Brány nebeského klidu v červnu roku 1989.

První rockové koncerty CUI Jiana. Ty nejproslavnější z nich se konaly v jídelně Pekingského filmového učiliště (Beijing dianying xueyuan). 

Do tohoto roku spadá i založení kapely Salát (Shala), která byla předchůdcem kapely Panter (Heibao).

1987 Vznik mnoha důležitých rockových skupin: Panter (Heibao) (bez DOU Weije ), ADO, Baby Brothers, (Baobei xiongdi yuedui).
1988 v lednu CUI Jian uspořádal velkokoncert poprvé pod svým jménem jako sólový zpěvák. Stalo se tak v pekingském Sunjatsenově památníku (Zhongshan jiniantang).

Založení kapely Dynastie Tchang (Tangchao yuedui).

QI Qin se vrací z Japonska do Číny a začíná zde svoji sólovou dráhu.

1989 CUI Jian poprvé odjíždí spolu s kapelou ADO do zahraničí, účastní se rockových festivalů ve Francii.

CUI Jian v tomto roce vydává své první album nazvané Rock'n'roll na novém Dlouhém pochodu (Xin Changzhenglu shang de yaogun). Jedná se o první čínské bigbeatové album.

V tomto roce vznikly dále kapely 1989, Bronzové nádoby (Qingtongqi),Tvář (Miankong) 

1990 CUI Jian zahajuje svým vystoupením koncert na podporu Asijských sportovních her v Pekingské sportovní hale dělníků (Beijing gongren tiyuguan).

v Pekingu došlo v únoru k několika velkým rockovým koncertům v rámci série Devadesát moderních koncertů: první rockový festival v Číně (90 xiandai yinyuehui: Zhongguo shouju yaogun yinyuejie), jichž se účastnily kapely  Dynastie Tchang, 1989, ADO, Kobra (Yanjingshe), Panter (Heibao).

skupina Dynastie Tchang podepisuje v březnu smlouvu s tchajwanskou nahrávací společností Valící se kameny (Gunshi).

v květnu následují v Pekingu další velkokoncerty, na kterých jsou k vidění především kapely ADO, Kobra, Panter, Dynastie Tchang, z nichž se některé konaly i v rámci pořádání Asijských sportovních her v Číně.

1991 Vznik kapel Kompas (Zhinanzhen), Samsára (Lunhui)), Přetížení (Chaozai), Sebevzdělávání (Ziwo jiaoyu)

CUI Jian vydává své druhé album, na kterém je jako 3. track skladba Rudý šátek (Yikuai hongbu)

Kapela Panter boduje se svým hitem Don't break my heart ze svého debutového alba Panter (Heibao), a to nejen na pevnině, ale i v Hongkongu, kde bylo toto album vydáno.

1992 V říjnu vydává skupina Dynastie Tchang své první album Ve snu vracím do dynastie Tchang (Menghui Tangchao).
 

 

 Tyto stránky jsou sponzorovány serverem www.securenet.cz

Počet návštěv od 9. 6. 2002